ę dzieje. Ojciec niejednokrotnie tłumaczył mi, co się dzieje za drzwiami rozdzielni. Gdy byłem już większy, dowiedziałem się, że są tam transformatory. I że to one wydają takie dziwne dźwięki, to charakterystyczne pohukiwanie. Dalej intrygowało mnie, jak to działa. Jak to możliwe, że takie urządzonko zmienia parametry prądu?
Czas szkoły i naukę fizyki, szczególnie zaś o elektryczności wspominam mgliście. Słaby byłem z tych zagadnień. Nawet świetne zaplecze naukowe w zakresie nauk ścisłych, duże ilości doświadczeń i sprzyjająca nauce atmosfera w okresie liceum, nie pomogły mi przezwyciężyć ogromnych braków w tej kwestii. Sprawy elektryczności pozostały dla mnie tajemnicą. Nie wiem dalej, jak działają transformatory elektryczne, ani jakim sposobem Tesla chciał skorzystać z prądu, jaki dają wyładowania atmosferyczne.
Jednak pomysł pozyskiwania energii z piorunów bardzo mi się podoba i chętnie korzystam z niego w swojej twórczości. Oczywiście jest to mało przemysłowa twórczość. W przemyśle zaś nie korzystam z rozwiązań elektrycznych. Jednak inni korzystają i z transformatorów i z innych nowinek technologicznych w zakresie prądu elektrycznego. Przemysł ciężki i zbrojeniowy potrzebują bardzo nowoczesnych sprzętów w zakresie elektryki i elektroenergetyki. Bez nich te gałęzie przemysłu mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.
Potrzebujemy prądu do tego...
Prąd jest stałym elementem obecnym w naszym życiu. Potrzebujemy prądu do tego, aby działała nam żarówka, która oświetli nasz pokój, prądu potrzeba nam także, abyśmy mieli możliwość oglądania telewizji, a także korzystania z komputera - niezależnie od tego, czy to jest stacjonarny komputer, czy też laptop, który co pewien czas wymaga ładowania. Jest jeszcze więcej przyrządów, które wymagają prądu - np. żelazko, kuchenka, czy inny sprzęt RTV/AGD. Mimo że coraz powszechniejsze stają się urządzenia bezprzewodowe, to jednak prąd ciągle jest nam niesamowicie potrzebny. Jedną z ciekawych maszyn elektrycznych są transformatory elektryczne, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego do drugiego obwodu elektrycznego z zachowaniem częstotliwości. Transformator złożony jest z dwóch elementów głównych stalowego rdzenia i uzwojeń, które są najczęściej wykonane z aluminium albo miedzi. Jest wiele rodzajów transformatorów - do najpopularniejszych należy m.in. transformator Tesli - transformator powietrzny, który potrafi wytworzyć wysokie napięcie powietrzne, stworzony na bazie projektu zrealizowanego przez słynnego wynalazcę Nikolę Teslę. Jest także transformator głośnikowy służący w celu zasilania głośników, transformator bezpieczeństwa, który sprawia, że poziom napięcia jest sprowadzony do bezpiecznego poziomu, transformator spawalniczy służący do zasilania urządzeń spawalniczych, czy też transformator dzwonkowy, który ma idealne zastosowanie w domowych instalacjach.
Elementami transformatora są stalowy rdzeń i cewek...
Czym są transformatory? Są to elektroniczne maszyny, które przenoszą energię elektryczną prądu z jednego obwodu elektrycznego do drugiego. Elementami transformatora są stalowy rdzeń i cewek (z miedzi lub aluminium). Rdzeń to obwód magnetyczny, który przewodzi strumień magnetyczny.
Na rynku występuje bardzo wiele różnorodnych transformatorów. Wyróżniamy kilka typów tego urządzenia; transformatory energetyczne (wysoka moc), trójfazowe (stosowane w przemyśle), jednofazowe (głównie w urządzeniach AGD), przekładniki (wysokie napięcia), autotransformatory, transformatory toroidalne (oświetleniowe).
Transformatory elektryczne, inaczej zwane energetycznymi, są używane w elektroenergetyce - podczas przetwarzania energii elektrycznej. Działają na zasadzie indukcji, są urządzeniami statycznymi.
Każde transformatory elektryczne mają swoje oznaczenia w katalogach, w cennikach, w prospektach.
Transformatory są stosowane w bardzo wielu różnych dziedzinach życia; w przemyśle, czy też produkcji. Stąd fakt, że zachodzi potrzeba istnienia bardzo wielu różnych transformatorów.
Transformatory znajdują się w stacjach przesyłowych prądu o wysokim napięciu. Jeśli chodzi o życie codzienne znajdują one zastosowanie w agregatach spawalniczych, zasilaczach do żarówek energooszczędnych, w odbiornikach radiowych.
Jak widać, transformatory elektryczne są potrzebne w bardzo wielu dziedzinach. Elektrownie, zakłady przemysłowe, a nawet małe firmy...One potrzebują tych urządzeń do funkcjonowania, są one po prostu niezbędne.