mogą się zepsuć i spowodować, że obwód nie będzie działał. Należy wówczas zidentyfikować kluczowe informacje o transformatorze, na przykład, czy doznał widocznych uszkodzeń i jakie są jego wejścia i wyjścia. Testowanie transformatora za pomocą multimetru cyfrowego powinno być stosunkowo proste. Jeśli nadal będą jednak występowały problemy, koniecznie trzeba je rozwiązać. Przegrzanie, które powoduje, że wewnętrzne okablowanie transformatora pracuje w podwyższonych temperaturach, jest częstą przyczyną awarii transformatora. To często powoduje fizyczne odkształcenie transformatora lub otaczającego go obszaru. Jeśli obudowa transformatora jest wybrzuszona lub wykazuje oznaki wypalenia, nie wolno testować transformatora. Należy natomiast określić okablowanie transformatora. Okablowanie powinno być wyraźnie oznaczone na transformatorze. Zawsze jednak najlepiej jest uzyskać schemat obwodu zawierającego transformator, aby określić sposób jego podłączenia. Schemat obwodu jest zwyczajowo dostępny na stronie producenta obwodu. Trzeba też zidentyfikować wejścia i wyjścia transformatora. Pierwszy obwód elektryczny jest podłączony do pierwotnego transformatora. To jest jego wejście elektryczne. Drugi obwód odbierający prąd z transformatora jest podłączony do wtórnego transformatora lub wyjścia.
Jeżeli jednak znajdujemy się poza nim
Transformatory elektryczne mają kilka typów. Przenoszą prąd elektryczny z jednego obwodu do drugiego. Elektryka zawsze budziła szerokie zainteresowanie człowieka. Wszelkie urządzenia elektryczne powinny być wykonane z materiałów, które emitują prąd jedynie z miejsc do tego przeznaczonych. Wszelkie inne części urządzeń muszą być otoczone izolatorami. Praca z urządzeniami elektrycznymi należy do niebezpiecznych. Dlatego wyspecjalizowani elektrycy oraz osoby specjalnie przeszkolone w tym celu powinni zajmować się wszelkimi pracami, gdzie występuje kontakt z prądem. Odpowiednia odzież ochronna zabezpiecz przed potencjalnymi obrażeniami. Często zdarzają się wypadki porażenia prądem przy pracach na słupach średniego i wysokiego napięcia. Również tranformatory wpisują się w urządzenia, przy których praca jest niebezpieczna. Transformatory i słupy elektryczne wyposażone są w izolatory. Od nich zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale również zapobieganie spięciom. Elektryczność zapoczątkowała szalony rozwój przemysłu i była motorem wielu wynalazków. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Nawet kilkugodzinna awaria, które powoduje wyłączenie prądu — przyprawia nas o rozpacz. Można powiedzieć, iż uzależniliśmy się od prądu ! Prąd to również naturalne wyładowania elektryczne. Pamiętajmy, że w czasie burzy powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej nie wychodzić z domu. Jeżeli jednak znajdujemy się poza nim to szukamy bezpiecznego schronienia. W żadnym wypadku nie chowamy się pod drzewem !
Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze
Żaden inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego nie uniknie, prędzej czy później, kontaktu z zakładem energetycznym - nie ulega wątpliwości, że przyłącze prądu jest niezbędne w każdym budynku. Czy jednak trzeba je załatwić jeszcze przed rozpoczęciem budowy? A może prościej i taniej byłoby podczas prac skorzystać z innego źródła energii?
Wiele zależy od lokalizacji działki - np. od tego, jak daleko znajdują się tranformatory. W przypadku obszarów położonych na wsi, z dala od innych zabudowań należy liczyć się z tym, że formalności związane z doprowadzeniem prądu mogą trwać kilka miesięcy i wiązać się z niemałymi kosztami. W takiej sytuacji, aby nie opóźniać prac budowlanych, można rozważyć kupno lub wypożyczenie agregatu prądotwórczego.
Najprostszym rozwiązaniem jest jednak wykonanie tymczasowego przyłącza tzw. budowlanego. Wprawdzie energia z niego jest sporo droższa od "zwykłego" prądu, ale po zakończeniu budowy łatwo będzie przekształcić je w stałe i zmienić taryfę na korzystniejszą - dzięki temu unikniemy piętrzących się formalności w czasie przeprowadzki i urządzania nowego domu.
Z pewnością nie warto natomiast pozyskiwać elektryki z nielegalnych źródeł: od sąsiada czy z innej budowy. W razie wykrycia oszustwa oprócz nieprzyjemności ryzykujemy wysokie mandaty.
Na koniec warto przypomnieć, że każde przyłącze, nawet prowizoryczne, musi zostać wykonane przez elektryka z uprawnieniami i odebrane przez zakład elektryczny. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, że bezpieczeństwo budowy jest kluczowe dla jej szybkiego i udanego zakończenia.