órym oddychamy. Bardzo dużo rozmawiamy o ekologii, oszczędzaniu energii, recyklingu i innych gorących tematach XXI wieku. Fotowoltaika to jedno z głównych zagadnień dotyczących odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na prąd, czyli energię elektryczną. Być może brzmi to skomplikowanie, ale wystarczy nieco zagłębić się w temat, żeby zrozumieć, jak wspaniałym rozwiązaniem okazuje się korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Jeżdżąc po całej Polsce można zauważyć bardzo wiele budynków zaopatrzonych w panele słoneczne. Jakie to niesamowite, że możemy korzystać z energii wytwarzanej przez promienie słoneczne. Solary, czyli kolektory słoneczne mają za zadanie zamienić energię z promieniowania słonecznego na ciepło. Nie musimy nic robić, wystarczy zainstalować i cieszyć się ciepłem przez cały rok. Co prawda w okresie zimowym energii słonecznej mamy zdecydowanie mniej, ale nie znaczy to, że jej nie ma. Oprócz tego, że koszty montażu zwracają się naprawdę szybko, możemy być pewni, że jest to rozwiązanie w stu procentach bezpieczne dla środowiska. Zależy nam na czystym i świeżym powietrzu, zacznijmy więc od drobnych zmian w swoim otoczeniu. Na pozytywne efekty nie będzie trzeba długo czekać!
Coraz większe inwestycje są realizowane na
Niewątpliwie w obecnych czasach, jesteśmy świadkami silnej intensyfikacji zainteresowania zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą energetyką. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu praktycznie każdy zaczyna interesować tym, co dzieje się w tym przemyśle. Z czym jest związane to zjawisko? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż jest to sprawa o stosunkowo dużej złożoności. Jeżeli jednak mielibyśmy wypiętrzyć pewnego rodzaju cechy charakterystyczne, które determinują skupienie uwagi na tej dziedzinie, można bez wątpienia powiedzieć, że są to chociażby radykalne zmiany, które zachodzą w inżynierii energii. Ze względu na to, że przez za długi okres czasu paliliśmy węglem i ropą naftową, przychodzi złota era zielonej energii. Masowo przerzucamy się na panele fotowoltaiczne czy jak ktoś woli: „solary”, turbiny wiatrowe zarówno poziomej, jak i pionowej osi. Coraz większe inwestycje są realizowane na rzecz odnawialnych źródeł energii i trudno się temu dziwić. Pamiętajmy o tym, że spore zainteresowanie tematem w tej dziedzinie wynika między innymi z tego, że musimy jak najszybciej zacząć oczyszczać atmosferę wokół nas. Stan powietrza nigdy nie był jeszcze w takim złym stanie jak teraz i największy udział w tym stanie rzeczy ma energetyka, zarówno komunalna, jak i zawodowa. Nadchodzi więc czas na to, żeby panele słoneczne, turbiny wiatrowe i ewentualnie gaz ziemny, zdominowały naszą gospodarkę, żeby uratować stan naszej planety. Fotowoltaika może nam w tym pomóc – pamiętajmy o tym!
Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo
Fotowoltaika, turbiny wiatrowe oraz źródła geotermalne przeżywają obecnie swój renesans. Z racji tego, że władze na całym globie słusznie zaczęły się budzić w reakcji na obecny stan atmosfery, zdecydowanie większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć odnawialne źródła energii. Niezależnie od tego czy mamy tutaj na myśli solary czy inaczej panele słoneczne, pompy ciepła, absorpcyjne i adsorpcyjne systemy chłodnicze, wszystkie z nich będą poważnie rozpatrywane w kontekście ratowania naszej planety. Należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo ważną dziedzinę w tym temacie, którym jest chłodnictwo. Potężna szkoda została zadana naszej planecie, ze względu na to, że ogromna ilość gazów cieplarnianych została wyemitowana do atmosfery w złotych latach chłodnictwa. Freony, hydro-fluoro-węglany oraz hydro-fluoro-chloro-węglany były wtedy emitowane na potęgę, co bardzo destrukcyjnie wpłynęło na obecny stan rzeczy. W obecnych czasach, jako inżynierowie niskich temperatur, staramy się rozwijać technologie oraz projektować systemy, które bazują na hydro-fluoro-olefinach tzw. HFO, które w dużym stopniu przyczyniają się do ratowania naszej atmosfery z racji niskiego współczynnika ODP (Ozone Depletion Potential) = 0 oraz GWP < 1 (Global Warming Potential), gdzie ten drugi jest odniesiony do efektu cieplarnianego, generowanego przez odpowiadającą masę dwutlenku węgla. Nie wchodząc jednak w szczegóły, pamiętajmy o tym, że jako użytkownicy, to my mamy decydujący wpływ na to, jakie instalacje są montowane w naszych domach, a więc podejmujmy nasze decyzje świadomie i z głową, bo wszystko odbija się na naszej planecie.